Aktuality

Vedecká konferencia Mesto

26. - 27. novembra 2015 sa na pôde FF UCM uskutoční konferencia Mesto, ktorú organizuje Katedra etnológie a mimoeurópskych štúdií FF UCM, Katedra sociálnych štúdií a etnológie FF UMB a Národopisná spoločnosť Slovenska. 

Program nájdete v prílohe. 

príloha

 
Tatranskí nosiči

V knižnici FF UCM sa konalo predstavovanie knihy, autorské čítanie a autogramiáda Kataríny Slobodovej - Novákovej. V uvoľnenej diskusii sa hovorilo o úskaliach terénneho výskumu na skalách a o ľuďoch v horách v minulosti i dnes.
Tatranskí nosiči
odkaz
odkaz
 

Jesenné knihobranie...

"Etnologické jesenné knihobranie" malo názov  podujatie, ktoré sa uskutočnilo v rámci Týždňa vedy v stredu 11.11.2015 od 9.30. Predstavili sme vám sedem nových kníh, ktoré sú publikačnými výstupmi pracovníkov našej katedry za rok 2014/2015. V neformálnej diskusii s autormi sme hovorili o úskaliach terénneho výskumu, ale aj o zaujímavostiach z výskumného terénu, ktoré sa môžu stať inšpiráciou pre každého z vás. 

Hlúšek,R. a kol.: Terénny výskum v špecifickom prostredí.

Šatava,L.: Evropská etnika bez hranic.

Mildnerová,K.: From Where Does the Bad Wind Blow?

Hlúšek,R.: Indiánske kultúry Mexika v procese transformácie.

Priečko, M.: Socioekonomické aspekty rozptýleného osídlenia na Slovensku.

Bocánová, M. - Nováková, K.: Kostolianska dolina. Teoreticko - metodologické a praktické aspekty terénneho výskumu.

Hlúšek,R. (zost).: Výzvy doktorandského štúdia etnológie. 

odkaz 1

odkaz 2

odkaz 3Veda nemala prázdniny...

V období voľných letných dní postupne vyšli na našej katedre viaceré zaujímavé publikácie z pera prof. PhDr. Leoša Šatavu, CSc., PhDr. Martina Priečka, PhD., Mgr. Kateřiny Mildnerovej, PhD., Doc. Kataríny Slobodovej Novákovej, PhD. a PhDr. Martiny Bocánovej, PhD. So všetkými vás v krátkom čase zoznámime na našej stránke.  Pre nedočkavých čakajú knihy na našej katedre.

 

Rozhovor s Katarínou Slobodovou Novákovou

Časopis Krásy Slovenska priniesol rozhovor s vedúcou Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií a dekankou FF UCM Katarínou Slobodovou Novákovou. Viac informácií nájdete v čísle 2015/92/1-2 alebo informatívne na webových stránkach časopisu vydávaného vydavateľstvom Dajama. Zhováral sa Daniel Kollár. 

odkaz

odkaz

 

Krásy Slovenska

Naša katedra začala spolupracovať pri prípravách časopisu Krásy Slovenska. V jednotlivých jeho číslach predstavujeme ľudovú kultúru vybraných regiónov Slovenska. Autorsky sa na textoch podieľajú Katarína Slobodová Nováková, Martin Priečko a Martina Bocánová. Prajeme príjemné čítanie.

Titulná strana


 

Mexiko na Slovensku 

O pridanú hodnotu výskumného pobytu sa postaral  Mgr. Adam Uhnák svojím „tretím“ okom zdokumentoval svoje zážitky z ciest a výskumov v Mexiku. Tieto zážitky pretavil pomocou kolegov a kamarátov do jedinečných fotografických diel s umeleckým nádychom. 

Fotografie boli vystavené v Tekovskom múzeu v Leviciach, kde ich autor neskôr vydražil a výťažok venoval sociálne slabším rodinám v levickom regióne. Táto ušľachtilá myšlienka postavená na zážitkoch z výskumného pobytu je výnimočným odkazom pre ostatných študentov a kolegov, ale aj širokú verejnosť. Tešíme sa z Adamových úspechov a prajeme mu nadšenie a tvorivého ducha aj do ďalších projektov!

Výstava Mexiko
Výstava Mexiko
Fotografia
 

Spájame sily!

KETNO v spolupráci s Mgr. Jurajom Štofejom, PhD. z KC Koburgovo Vás pozývajú na dynamickú akciu. Všetky informácie nájdete na plagáte.

Plagát


 

 Výstava nášho doktoranda Adama Uhnáka

Pozývame Vás na výstavu nášho študenta doktorandského štúdia Mgr. Adama Uhnáka v Leviciach, kde budete mať možnosť vidieť množstvo fotografií z jeho výskumných ciest. Plagát nájde tu.


 

Tatranskí nosiči

Pozývame Vás na krst knihy Kataríny Slobodovej - Novákovej.

Informačný plagát nájdete tu.

 
Kontakt
 • Katedra etnológie a mimoeurópskych štúdií
 • Filozofická fakulta
 • Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave
 • Námestie J. Herdu 2
 • 917 01  Trnava
 • email: martina.drgonova(zav.)ucm.sk
 • telefón: 033 5565 221
Kalendár
po ut st št pi so ne
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Kontakt
 • Katedra etnológie a mimoeurópskych štúdií
 • Filozofická fakulta, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave
 • Námestie J. Herdu 2
 • 917 01  Trnava
 • email: martina.drgonova(zav.)ucm.sk
 • telefón: 033 5565 221
Sociálne siete